Unanimously proclaimed as Amir of the State of Kuwait on January 29, 2006.  Prime Minister, as per Amiri Decree dated July 13, 2003. First Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, October 18, 1992.  Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, March 3, 1985.  Minister of information, February 9, 1982 in addition to his posts as Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs.  Deputy Prime Minister, February 16, 1978, in addition to his post as Minister of Foreign Affairs.  Acting Minister of Information, February 2, 1971 - February 3, 1975, in addition to his post as Minister of Foreign Affairs.  Foreign Minister, January 28, 1963. His Highness continued to assume· this post throughout all the governments that were formed since the Independence until April 20, 1991.  Minister of Guidance and Information, January 17, 1962.  Head of the Department of Press and Publications, 1955.  Member of the Organizational Body of the Higher Council.  Member of the Building and Construction Council.  Decorated Knight Grand Cross of the Order of the Bath (GCB) by Her Majesty Queen Elizabeth II on 27 November 2012.  Completed his studies with private tutors.  Educated at Kuwait schools.  Born in Kuwait on June 16, 1929.  Social Status: Widower, father to three sons and one daughter.  Languages: Good command of English.  Leisure interests include Fishing.